Як пройшла Олімпіада 2004 року в Афінах

Місцем проведення літніх Олімпійських ігор 2004 року була обрана столиця Греції - місто Афіни. Організаційний комітет та грецькі власті доклали чимало зусиль, щоб успішно провести Олімпіаду. Загальні витрати на проведення Ігор склали близько 13 мільярдів євро.

Церемонія відкриття XXVIII літніх Олімпійських ігор відбулася 13 серпня 2004 на спеціально побудованому Олімпійському стадіоні в Афінах. Перша частина церемонії представляла собою театралізоване шоу, яке проходило на штучному озері в центрі стадіону.

Потім воду спустили, і почався парад країн-учасниць Олімпіади, який супроводжувався виступом відомого діджея Тієсто. Завершилася церемонія відкриття запалюванням Олімпійського вогню і барвистим феєрверком.

В афінських Олімпійських іграх брали участь спортсмени з 202 країн світу, включаючи збірну Афганістану, пропустити Олімпіаду в Сіднеї, а також представників Східного Тимору і Кірібаті, які вперше брали участь у спортивних змаганнях такого масштабу.

На Олімпіаді в Афінах був розіграний 301 комплект медалей в 28 видах спорту. Програма Олімпійських ігор поповнилася фехтуванням на шаблях та жіночої боротьбою. Лідером неофіційного загальнокомандного заліку стала збірна США, яка завоювала 102 олімпійські медалі, в тому числі 36 золотих. Серед спортсменів, які брали участь у XXVIII літніх Олімпійських іграх, лідером за кількістю завойованих медалей став плавець із США Майкл Фелпс, який отримав 6 золотих і 2 бронзових нагороди.

Спортсмени, які представляли Росію, виступили на Олімпіаді-2004 дещо гірше, ніж прогнозувалося. Наприклад, невдалими виявилися виступу збірної Росії в таких традиційно виграшних для неї видах спорту, як спортивна гімнастика і плавання. Однак деякі спортсмени показали високі результати і принесли заслужені медалі до скарбнички збірної.

На жіночих змаганнях зі стрибків з жердиною росіянка Олена Ісінбаєва встановила світовий рекорд, взявши висоту 4,91 м. Також відзначилася жіноча збірна Росії зі стрибків у довжину, зайнявши всі три місця на п'єдесталі. Високих досягнень добилися представниці Росії в змаганнях з художньої гімнастики і синхронного плавання.

Порадували і чоловіки: боксер Олександр Повєткін завоював «золото» в суперважкій ваговій категорії, Юрій Борзаковский виграв забіг на дистанцію 800 м, у змаганнях з греко-римської боротьби олімпійськими чемпіонами стали Олексій Мішин і Хасан Баро.

На Олімпійських іграх в Афінах російські спортсмени завоювали 92 медалі, з них 27 золотих. У неофіційному загальнокомандному заліку Росія зайняла третє місце, поступившись США і Китаю. При цьому наша збірна стала лідером за кількістю отриманих бронзових нагород (38 медалей).

Не обійшлося на XXVIII літній Олімпіаді і без допінгових скандалів. За день до офіційного відкриття Ігор грецькі спортсмени Константінос Кентеріс і Катерина Тану інсценували ДТП з метою уникнути взяття допінг-проб. Звістка про це просочилася в ЗМІ і, не чекаючи рішення дисциплінарної комісії, Кентеріс і Тану знялися зі змагань.

В один з допінгових скандалів виявилася втягнута і російська спортсменка. Аналіз допінг-проби легкоатлетки Ірини Коржаненко, яка завоювала «золото» у штовханні ядра, показав наявність забороненого стероїду. Спортсменка була позбавлена завойованої нею медалі та довічно дискваліфікована.

Церемонія закриття Олімпійських ігор в Афінах відбулася 29 серпня 2004 року. Організатори Олімпіади передали естафетну паличку представникам Пекіна, де пройшли наступні літні Олімпійські ігри. Міжнародний олімпійський комітет залишився задоволений рівнем підготовки та проведення XXVIII літніх Олімпійських ігор.