Як пройшла Олімпіада 1972 року в Мюнхені

Мюнхенська Літня Олімпіада 1972 стала однією з найвідоміших. Місто готувалося до неї не один рік, було побудовано безліч нових спортивних споруд. У змаганнях взяла участь рекордна кількість спортсменів і країн-учасниць. Незважаючи на це, світові вона запам'яталася не спортивними досягненнями, а зовсім іншими подіями.

У Літній Олімпіаді 1972 року взяли участь 7134 спортсмена з 121 країни. Вперше своїх спортсменів прислали Албанія, Верхня Вольта, Габон, Дагомея, КНДР, Лесото, Малаві, Саудівська Аравія, Свазіленд, Сомалі, Того. Розігрувалися комплекти нагород у 23 видах спорту. Вперше в ході проведення олімпійських ігор був представлений офіційний талісман заходи, ним стала різнобарвна такса Вальді.

За підсумками змагань лідерами в медальному заліку стали спортсмени з СРСР, що завоювали 50 золотих, 27 срібних і 22 бронзові медалі. Цікаво те, що радянським спортсменам було поставлено завдання - виграти не менше 50 золотих нагород на честь 50-річчя утворення Радянського Союзу. З поставленим завданням радянські олімпійці впоралися. Друге місце посіла команда США, її спортсмени отримали 33 золотих, 31 срібну і 30 бронзових нагород. Третє місце дісталося НДР з 20 золотими, 23 срібними і 23 бронзовими медалями.

Дуже наполегливими були змагання легкоатлетів. Радянському спринтерові Валерію Борзову вдалося завоювати відразу дві золоті медалі, порушивши неподільну монополію американців. Для вітчизняних спортсменів це були перші золоті медалі в спринті. Віктор сані виграв свою другу золоту медаль у потрійному стрибку. Чемпіоном у стрибках у висоту став ленінградський студент Юрій Тармак, який здолав висоту в 223 см. Блискуче виступила гімнастка Ольга Корбут, завоювавши відразу три медалі вищої проби і одну срібну.

Сенсаційний результат показали в Мюнхені кубинські боксери, тренованих радянським тренером Андрієм Червоненко, вони виграли три золоті медалі. Всього трохи відстали від них боксери з СРСР з двома золотими нагородами. Всі золоті медалі, крім однієї, дісталися радянським гребцям у веслуванні на байдарках і каное. В вільної та класичної боротьби борці з СРСР завоювали 9 золотих медалей.

Не обійшлося на олімпіаді і без спортивних сенсацій - зокрема, небувалого успіху домігся американський плавець Марк Спиць, що завоював одразу сім золотих медалей і встановив при цьому сім світових рекордів.

На жаль, Мюнхенську олімпіаду затьмарила трагедія із захопленням 5 вересня палестинськими терористами спортсменів команди Ізраїлю. Дуже непрофесійна спроба поліції звільнити заручників призвела до загибелі одинадцяти спортсменів та одного поліцейського. Саме ця трагедія спонукала спецслужби світу до створення спеціальних груп по боротьбі з тероризмом.

Олімпіаду вирішено було продовжити. Однією з причин такого рішення було бажання показати, що зусилля терористів не можуть зламати дух спортсменів, а Олімпійські ігри правіше будь-яких політичних розбіжностей.