Як пройшла Олімпіада 1988 року в Сеулі

Право провести XXIV Літню Олімпіаду Сеул отримав на 84-ї сесії МОК 30 вересня 1981. Після бойкотів попередніх Олімпіад найсильніші спортсмени СРСР, США, НДР і інших країн нарешті знову отримали можливість помірятися силами.

Повністю уникнути бойкотів не вдалося і цього разу: в знак з солідарністю з КНДР, яка наполягала на проведенні Олімпіади в обох Кореях і вирішила бойкотувати ігри, коли місцем їх проведення був обраний саме Сеул, від участі у змаганнях відмовилися Куба, Ефіопії, Нікарагуа і деякі інші країни.

Незважаючи на це, в іграх взяли участь 159 країн, їх представляв 8391 спортсмен, що стало рекордом. Трансляцію ігор дивилися більше трьох мільярдів чоловік в 139 країнах світу. У програму Олімпіади увійшли нові види спорту - теніс та настільний теніс, жіночий спринт у велоспорті, біг на 10 тисяч метрів для жінок і ще 11 дисциплін.

Вже стало звичним, що найбільш напружена боротьба за медалі йшла між СРСР, США і НДР. Так було і в Сеулі, в неофіційному командному заліку радянські спортсмени завоювали 55 золотих медалей, 31 срібну і 46 бронзових. Олімпійцям з НДР вдалося потіснити американців і зайняти друге місце, вони отримали 37 золотих, 35 срібних і 30 бронзових нагород. Зовсім небагато відстали від них спортсмени з США, завоювавши 36 золотих, 31 срібну і 27 бронзових медалей.

На змаганнях у Сеулі чудово виступили радянські гімнасти, завоювавши 10 нагород вищої проби з 14. Стільки ж золотих медалей завоювали легкоатлети. Перемог добилися чоловічі команди з баскетболу і гандболу. Знову, як і на Олімпіаді в Москві, завоював золоту медаль радянський плавець Володимир Сальников. Але справжньою героїнею Олімпіади стала спортсменка з НДР Христина Отто, що отримала в плаванні 6 золотих медалей.

Зовсім трохи відстав від Христини американський плавець Мет Біонді, що завоював 5 медалей вищої проби. Ще три золоті медалі отримала його співвітчизниця Джанет Еванс.

Чудово виступила на іграх в Сеулі радянська футбольна збірна, яка зуміла у фіналі переграти іменитих бразильців з рахунком 2: 1, голи забили Ігор Добровольський і Юрій Савичев.

На XXIV Літній Олімпіаді спортсмени показали багато видатних результатів, але запам'яталися ці ігри і великою кількістю допінгових скандалів. Так, позбувся золотої медалі знаменитий канадський спринтер Бен Джонсон, який пробіг дистанцію 100 метрів з феноменальним часом 9,79 секунди. Були дискваліфіковані два болгарських штангіста, які завоювали золоті медалі у своїх вагових категоріях. Побоюючись нових скандалів, болгарські штангісти покинули Сеул, поїхали навіть ще не виступали спортсмени.

Не завжди об'єктивно вели себе і судді. Так, на боксерському рингу майбутня зірка світового боксу американець Рой Джонс повністю переграв свого південнокорейського суперника Парк Сі Хуна. Співвідношення ударів досягло 86:32 на користь американця, Парк Сі Хун один раз побував у нокдауні. Однак перемогу судді в підсумку віддали побитому і ледве тримався на ногах корейцеві. Незважаючи на цей програш, Рой Джонс отримав від Міжнародної асоціації любительського боксу титул найвидатнішого боксера Олімпійських ігор в Сеулі і приз Валу Баркера. Зазвичай цей приз вручається переможцю змагань. Пізніше судівшіе цей бій судді були дискваліфіковані - вдалося довести, що вони отримали хабарі від південнокорейської делегації. Рішення про переможця так і не було переглянуто, але в 1997 році Рою Джонсу вручили срібний Олімпійський орден.

Незважаючи на дуже неоднозначні підсумки, Олімпіада в Сеулі стала важливою віхою в історії олімпійського руху. Зокрема, значне посилення допінг-контролю дозволило зробити наступні Олімпіади набагато більш чесними.