Літні олімпійські види спорту: баскетбол

Баскетбол з'явився в Олімпійській програмі на останньому передвоєнному форумі - в 1936 році в Берліні. У ньому брали участь 23 збірні, що зробило баскетбольний турнір найбільш представницьким серед командних видів спорту на XI літніх іграх. Перше золото в цьому виді спорту дісталося команді США, другими були канадці, а третіми - мексиканці.

Американці й надалі домінували в цьому виді спорту - з півтора десятків турнірів, в яких брала участь команда цієї країни, лише в трьох вони поступилися першістю. Двічі на верхньому рядку змогла опинитися збірна команда СРСР, один раз - національна команда Аргентини. В олімпіаді 1980 року американці не брали участь, і золото тоді дісталося югославським баскетболістам. На рахунку радянських команд крім двох золотих нагород є чотири срібні і три бронзові - це другий рядок у зведеному рейтингу досягнень баскетболістів-чоловіків.

Жіночий баскетбол був доданий до програми літніх ігор на десять олімпійських циклів пізніше - перед XXI Олімпіадою, яка відбулася в Атланті в 1976 році. Перший турнір виграли баскетболістки Радянського Союзу, як і наступний, який пройшов без участі американців. Ще один раз, на літніх іграх 1992 року в Барселоні, команда, складена з гравців колишніх республік СРСР, була першою у змаганнях баскетболісток. У всіх інших жіночих олімпійських турнірах, а їх уже проведено шість, перемагали тільки національні команди США.

Чоловічі баскетбольні команди Росії за той період, коли вона виступала як самостійна держава, ні разу не змогли завоювати медалі олімпіади. Жінки мають кращі результати - на двох останніх літніх спортивних форумах вони вигравали бронзові нагороди.

Згідно з чинним сьогодні регламентом професійні баскетболісти мають право брати участь в олімпійських баскетбольних турнірах. Відбір команд, яким дозволено стартувати в ньому, проводиться за заздалегідь визначеною схемою, в якій лише три місця виявляються у відбіркових змаганнях. Решта розподілені між чемпіонами Африки, Америки (2 команди), Азії, Європи (2 команди) та Океанії. Ще по одному місцю отримують діючий чемпіон світу та національна команда країни-господарки олімпіади.