Як пройшла Олімпіада 1912 року в Стокгольмі

Олімпійські ігри в Стокгольмі (Швеція), п'яте за рахунком, проходили з 5 травня по 27 липня 1912. У них брало участь 2407 спортсменів, з них 48 жінок, з 28 країн світу. У програмі було заявлено 14 видів спорту і 5 конкурсів мистецтв, розігрувалося 102 комплекти нагород.

Ще жодні ОІ не організовувати з такою ретельністю - побудували прекрасний стадіон, детально пропрацювали програму змагань. Буквально все місто стежив за Олімпіадою, всюди панувала святкова атмосфера. Нарешті П'єр де Кубертен побачив реалізацію основних своїх ідей.

Щільність результатів учасників, так само як і велика кількість рекордів, показали, що суперництво спортсменів на Олімпійських іграх досягло рівня, коли для перемоги в будь-якому виді спорту потрібно наполегливо тренуватися.

Відправка численної збірної Росії (178 осіб) в цих умовах призвела до вкрай невдалому виступу нашої збірної. Газети навіть називали його «спортивної Цусімою». Команда в неофіційному заліку зайняла всього 16 місце, а все тому, що була наспіх укомплектована.

Найбільше золотих нагород було у збірної США - всього 63 медалі, з яких 25 золотих і по 19 срібних і бронзових. Однак за загальною кількістю медалей (65 штук) Штати обігнала Швеція (24 + 24 + 17), а третє місце посіли спортсмени з Великобританії - 41 медаль (10 + 15 + 16).

Примітно, що входила в той час до складу Росії Фінляндія представила самостійну команду, посівши у підсумку почесне 4 місце з 26 медалями (9 + 8 + 9). У Росії було всього 4 медалі (2 «срібла» і 2 «бронзи»). Однак була ще одна медаль - золота. Її вручили кіннотнику Каролю Руммель вже після змагань. Долаючи перешкоди, спортсмен не впорався з останнім. В результаті на Руммеля звалився його кінь. Тим не менш, спортсмен вольовим зусиллям виліз на коня і дійшов до фінішу, постійно тримаючись рукою за груди. Після фінішу він знепритомнів і з переломом 5 стегон був доставлений в стокгольмський госпіталь.

За цією драмою стежив король Швеції Густав V, за сумісництвом патрон Ігор. Він особисто наказав відлити ще одну медаль і вручити її Руммель прямо в лікарняній палаті.

Також на Іграх V Олімпіади був вперше організований конкурс мистецтв. І перше «золото» в рамках культурної програми Ігор було присуджено вірша «Ода спорту». Його авторами були німець М. Ешбах і француз Г. Хохрод, хоча пізніше з'ясувалося, що «Оду спорту» написав П'єр де Кубертен, а ці прізвища були лише псевдонімами. Так Кубертен хотів зблизити німецький і французький народи в умовах наростання загрози військових дій.