Літня Олімпіада 1912 року в Стокгольмі

П'яті літні Олімпійські ігри 1912 проводилися в Стокгольмі з 6 по 27 липня. Столиця Швеції була обрана місцем проведення Ігор на сесії Міжнародного Олімпійського Комітету (МОК) в 1904 році в Берліні.

Урочисте відкриття Ігор п'ятої Олімпіади минуло 6 липня 1912 на Королівському стадіоні. На церемонії відкриття були присутні король Швеції Густав V і П'єр де Кубертен. Трибуни стадіону, що вміщають 32 тисячі глядачів, були забиті повністю.

У змаганнях взяли участь 2407 спортсменів з 28 країн. Змагання проводилися в 14 видах спорту, що кілька поступалося кількості дисциплін попередньої олімпіади, однак загальна кількість змагань збільшилася. В олімпійській програмі вперше з'явилися п'ятиборство, вперше ж були проведені змагання з плавання серед жінок. Саме на олімпіаді в Стокгольмі в програму змагань були включені стали класичними дисципліни - естафети 4 по 100 та 4 по 400 метрів, а також біг на 5000 і 10000 метрів.

Змагання проходили в дуже напруженій боротьбі, проте у багатьох видах спорту відразу визначилися фаворити. Так, у бігу на 800 метрів не було рівних американцям - Джеймсу Мередіта, Мел Шепард і Айре Дейвенпорт.

У бігу на 5 кілометрів драматична боротьба розгорнулася між фіном Ханнесом Колехмайненом і французом Жаном Буено. Перемогу пророкували французькому бігунові, що встановив в попередньому забігу новий світовий рекорд. Не сумнівався в перемозі і сам спортсмен, який вважав, що у нього немає гідних суперників. Проте відразу після початку забігу стало ясно, що йому не збирається поступатися молодий фінський спортсмен Ганнес Колехмайнен. Всю дистанцію вони бігли нога в ногу - якщо одному вдавалося вирватися вперед, інший тут же його наздоганяв, і так сімнадцять разів. За секунди до фінішу французу вдалося випередити суперника, але на останніх метрах фін наздогнав його і зумів-таки першим перетнути фінішну межу. Рекорд, встановлений напередодні французом, був поліпшений відразу на 30 секунд, що було воістину феноменальним досягненням. На цій же олімпіаді Ганнес Колехмайнен завоював ще дві золоті медалі в бігу на 10000 метрів і в кросі на 8000 метрів.

У штовханні ядра лідирували американці, золото і срібло вибороли Патрік Макдональд і Ральф Роуз. Американці ж перемогли і в бігу на 110 метрів з бар'єрами, золото виграв Фред Келлі.

Дуже цікаві були змагання з боротьби. Тривалість сутичок обмежувалася однією годиною, в разі нічийного результату переможець визначався за балами. Але в півфіналі і фіналі час не обмежувалася, в результаті сутичка росіянина М. Клейна з фіном А. Асикайненом тривала 10 годин. Перемога дісталася фіну. Так як здобув її він в півфіналі, йому тут же без відпочинку довелося брати участь у фінальній сутичці, яку він програв шведському спортсмену. Усі протести фінів і підтримали їх росіян були відхилені.

Подібних несправедливих рішень на цій олімпіаді було багато. Так, під час змагань зі стрільби пішов дощ. Для шведських стрільців улаштовувачі тут же спорудили навіс, причому спортсменів інших країн під нього не пустили. У підсумку шведи виграли сім золотих медалей, шість срібних та чотири бронзові. Перемогли вони і в загальному командному заліку, здобувши 24 золотих, 24 срібних і 17 бронзових нагород.

Нагородження переможців відбулося на Королівському стадіоні. Після вручення медалей було влаштовано банкет, на якому були присутні всі учасники змагань. Виступив П'єр де Кубертен заявив про необхідність ще більш організовано провести наступні олімпіади і святкувати їх в радості та злагоді.