Зимові олімпійські види спорту: скелетон

У програмах зимових Олімпійських ігор є кілька видів спорту, що представляють собою різні варіанти швидкісного спуску з гір. Для деяких з них досить снігового покриття і відносно простого спорядження спортсмена (наприклад, гірськолижний спорт), інші вимагають крижаних трас і спеціальних спортивних снарядів. Скелетон відноситься до другого виду спортивних змагань зі швидкісного спуску.

Найбільше цей вид спорту схожий з саночна - відважний гонщик використовує снаряд на двох сталевих полозах для спуску з гори по крижаному жолобу. Як і в саночна спорті, це змагання на час - переможцем стає той, хто зможе пройти всю трасу за найменший час. Для цього спортсмен повинен керувати своїм снарядом, вибираючи найбільш оптимальні траєкторії проходження поворотів і намагаючись якомога менше торкатися крижаного жолоби, щоб не гальмувати снаряд навіть на соті частки секунди. На відміну від санок, снаряд для скелетона являє собою плоский пластиковий щит, на якому спортсмен лежить грудьми, змінюючи його напрям або відхиленням тіла, або торкаючись крижаної траси спеціальними накладками на взуття. Це досить травмонебезпечний вид спорту, так як гонщик на найшвидших трасах розганяється до швидкості в 130 кілометрів на годину.

Перші офіційні змагання в цьому виді спорту стали проводитися в швейцарському Санкт-Моріц в кінці 19-го століття. Там була побудована траса необхідних параметрів і сконструйований перший скелетон. А коли цей місто отримало право на проведення II зимових Олімпійських ігор, скелетон включили в програму змагань. Першим олімпійським чемпіоном в 1928 році став американець Дженнісон Хітон, а його молодший брат Джон отримав срібну нагороду.

Наступного разу цей вид спорту з'явився в програмі олімпіад в 1948 році на V зимовій Олімпіаді, яка теж пройшла в Санкт-Моріц. Потім був перерву, тривалий на 54 роки. До Олімпіади 2002 року в американському Солт-Лейк-Сіті траса в Санкт-Моріц давно не була єдиною, а регулярні чемпіонати світу проводилися вже 20 років. Починаючи з XIX зимових ігор, цей вид спорту був представлений на всіх зимових олімпіадах. Російські олімпійці поки завоювали в скелетоні лише одну медаль - на останніх іграх у Ванкувері Олександр Третьяков посів третє місце.