Як пройшла Олімпіада 2002 року в Солт-Лейк-Сіті

У голосуванні за право проведення зимових Олімпійських ігор 2002 з великим відривом переміг місто Солт-Лейк-Сіті в американському штаті Юта. Членам МОК для виявлення переможця знадобився всього один тур, замість передбачуваних трьох. Успіх же самих ігор був не так однозначна. У пам'яті вболівальників залишилися не тільки перемоги олімпійців.

8 лютого 2002 XIX зимові Олімпійські Ігри відкрив президент США Джордж Буш, а олімпійський вогонь запалила ціла хокейна команда - це право було довірено американської збірної 1980 року. На ігри зібралися майже 2400 спортсменів з 77 країн - тоді ці цифри були рекордними, як і кількість розігруються нагород (78 комплектів).

Найбільша кількість медалей завоювала олімпійська команда Німеччини - 36. До них ніхто не виступав на зимових іграх настільки успішно. Спортсмени США відстали всього на дві медалі, але в неофіційному заліку першими виявилися не німці і не американці, а норвежці. Всього вони добули 25 нагород, але кількість золотих серед них виявилося найбільшим - 13. У ході цієї олімпіади норвезький біатлоніст Уле-Ейнар Бьорндален повторив унікальне досягнення, перемігши у всіх стартах, в яких брав участь - всього їх виявилося п'ять. Незважаючи на це, найбільше число медалей в біатлоні (9) дісталося спортсменам з Німеччини. Гірськолижниця Яниця Костелич з Хорватії стартувала чотири рази і лише один раз опустилася до другого місця. Фінн Самппа Лаюнен виграв всі три змагання в лижному двоєборстві. З 30 медалей, розіграних серед ковзанярів, левову частку (24) порівну поділили між собою представники трьох країн (Німеччини, Голландії та США), залишивши всім іншим лише п'яту частину нагород. 7 медалей у шорт-треку завоювали китайські спортсмени. Серед них були і дві золоті, що стали першим золотом КНР за всю історію зимових Олімпіад.

Спортивні досягнення XIX зимової Олімпіади були затьмарені пов'язаними з нею скандалами. Почалися вони задовго до спортивних стартів - два члена МОК, які проголосували за Солт-Лейк-Сіті, були викриті в отриманні хабарів. По ходу змагань одну з французьких суддів у фігурному катанні звинуватили в необ'єктивному суддівстві на користь російської пари. Завдяки активному тиску в місцевій пресі зайняли в цьому виді друге місце канадцям золоті нагороди були присуджені на додаток до золота росіян. Незвичайно високим виявилося число учасників, звинувачених у використанні допінгу. З цієї причини золотої медалі позбавили іспанця Йоханна Мюлегга, а російські лижниці Ольга Данилова та Лариса Лазутіна не були допущені до стартів.

У комерційному ж плані олімпіада пройшла дуже успішно - комітет з проведення ігор оголосив про прибуток в 40 мільйонів доларів.