Зимова Олімпіада 1998 року в Нагано

Японське місто Нагано було обрано столицею Зимової Олімпіади 1998 на сесії Міжнародного Олімпійського Комітету в Бірмінгемі в 1991 році. До цього Зимові Олімпійські Ігри проводилися в Японії 26 років тому в Саппоро.

Ця Олімпіада в Нагано була наймасовішою з попередніх зимових Ігор за кількістю спортсменів та країн-учасниць. У ній взяли участь 72 країни і понад 2300 спортсменів. Напередодні Ігор Генеральна Асамблея ООН закликала країни до призупинення всіх внутрішніх і міжнародних конфліктів. Емблема Олімпіади представляла собою квітку-сніжинку із зображеними на кожній пелюстці представниками того чи іншого виду спорту.

Головною несподіванкою цих змагань став землетрус магнітудою 5 балів, що стався 20 лютого. На щастя, ніхто з олімпійців не постраждав. Важливою подією стала угода між НХЛ і МОК, яке дозволило виступати на Олімпіаді спортсменам з найсильнішої хокейної ліги.

Спортсмени на XVIII Іграх змагалися в 14 видах спорту. У програму Олімпійського першості вперше були включені змагання з керлінгу, сноубордингу та жіночого хокею. В олімпійських змаганнях в Нагано брали участь спортсмени з екзотичних для зимового спорту країн - Бразилії, Уругваю і Бермудських островів. Японка Іоніко Касаї здійснила показовий стрибок на лижах з трампліна, ставши першою жінкою, відзначеної подібної честі.

Було розіграно рекордну на той момент число медалей - 68 комплектів. Найбільша кількість медалей (29) завоювали спортсмени Німеччини, другими були спортсмени з Норвегії з 25 медалями, третіми стали росіяни з 18 медалями. Російським лижницям вдалося перемогти у всіх дисциплінах. Лариса Лазутіна виграла три золоті медалі, срібну та бронзову. Господарі Олімпіади зайняли лише 7-е місце в медальному заліку.

Напередодні Олімпіади в Нагано була винайдена нова конструкція коника з відривається п'ятою, що дозволило спортсменам переписати свої рекорди світу в ковзанярському спорті. Американська 15-річна фігуристка Тара Ліпінські виграла золото в одиночному катанні, ставши наймолодшою переможницею Зимової Олімпіади.

На церемонії закриття був запущений рідкісний за красою салют з п'яти тисяч висотних зарядів.