Як пройшла Олімпіада 1960 року в Римі

Сімнадцяті літні Олімпійські ігри 1960 року проводилися в Римі з 25 серпня по 11 вересня. Вони були першими річної олімпіадою для Італії, перші ж зимові ігри в цій країні пройшли чотирма роками раніше в невеликому містечку Кортіна д'Ампеццо.

Рим був обраний в якості столиці XVII літніх Олімпійських ігор на 50-й сесії Міжнаціонального олімпійського комітету в Парижі 15 червня 1955. Головним конкурентом Риму виступала швейцарська Лозанна, але у фінальному голосуванні Рим виграв з рахунком 35:24.

Вічне місто чудово підготувався до змагань, спортсмени змагалися на 18 комплексах. Для змагань використовувалися історичні об'єкти: стародавні терми Каракалли взяли гімнастів, борцівські килими були розміщені в базиліці де Максенция, маршрут марафону пролягав за старовинною Апіевой дорозі до Колізею.

П'ять з половиною тисяч спортсменів з 83 країн розігрували 150 комплектів медалей у 18 видах спорту. Церемонії відкриття і закриття Олімпіади пройшли на новому стадіоні «Форо Італіко», який вміщував 90 тисяч глядачів.

Радянська збірна прибула на Ігри у складі 285 осіб. Рахунок золотих медалей відкрила Віра Крепкіна, далі за всіх стрибнула в довжину. Людмила Шевцова здобула перемогу в бігу на 800 метрів, золото за метання списа отримала Ельвіра Озоліна. Ірина Прес перемогла в забігу на 80 метрів, її сестра Тамара відзначилася у штовханні ядра та метанні диска, взявши срібло, золота медаль дісталася Ніні Пономарьової.

Серед легкоатлетів-чоловіків у збірній СРСР відзначилися Віктор Цибуленко (золото за метання списа), Василь Руденко (метання молота). Забіг на 10 кілометрів виграв Петро Болотников, стрибки у висоту - Роберт Шавлакадзе, спортивну ходьбу на 20 кілометрів - Володимир Голубничий.

Американська бігунка Вільма Рудольф користувалася величезною популярністю на Іграх, отримавши заслужене золото. За граціозний біг її прозвали Чорної газелью. Першим олімпійським чемпіоном, які представляють Африку, став марафонець Абебі Бікіла (Ефіопія), який пробіг всю дистанцію босоніж.

З наших боксерів лише легковес Олег Григор'єв отримав титул чемпіона. У Римі зійшла зірка Кассіуса Клея, який здобув перемогу в напівважкій вазі у свої 18 років. Потім він поміняв ім'я на Мохаммеда Алі і був визнаний найбільшим чемпіоном суперважкій категорії професійного боксу. З радянських борців призерами стали Іван Богдан, Автанділ Коридзе і Олег Караваєв.

Весляр В'ячеслав Іванов виграв змагання в одиночці, повторивши свій мельбурнський успіх. Радянська байдарочниця Антоніна Середина здобула перемогу в одиночці і парі з Марією Шубіної.

Добре виступали радянські фехтувальники. Вперше в історії Олімпіад здобули перемоги чоловіча і жіноча команди рапіристів, особистий турнір виграв спортсмен Віктор Жданович.

Кращим спортсменом Ігор визнали радянського штангіста Юрія Власова, який встановив олімпійські рекорди у важкій вазі для всіх трьох рухів, а також у сумі класичного триборства (537,5 кг). Його рекорди стали одночасно і світовими. З легкої руки Юрія був відкритий шлях до цього звання для Василя Алексєєва, Леоніда Жаботинського та Андрія Чемеркін.

Це була перша Олімпіада, повністю висвітлювалася телебаченням. Прямі трансляції велися в 18 європейських країнах, а з невеликою затримкою через різницю в часі в США і Канаді.

На Іграх було встановлено 74 олімпійських рекорду, з них 27 перевищували світові. Радянська збірна зберегла лідируючу позицію в неофіційному командному заліку, вигравши 103 медалі, 43 з яких були золотими. Друге місце посіла команда США (71 нагорода, 34 золотих медалі). Третьою стала об'єднана команда Німеччини (ФРН і НДР), що отримала 42 медалі (12 золотих).